БУКОВИНЦІВ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ ПРО НЕБЕЗПЕКУ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Страви з грибів – традиційний продукт у раціоні харчування мешканців багатьох регіонів України, у тому числі і Буковини. На щастя, з початку 2020 року на території Чернівецької області не зареєстровано випадків отруєння грибами. Однак, упродовж 2019 року у регіоні через споживання грибів отруїлися 6 людей – п’ятеро дорослих та одна дитина – мешканці Сторожинецького, Кіцманського Путильського районів та Чернівців. Вони, зокрема, їли сироїжки та голубінки, смажені на вогні.

Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» нагадує правила збирання та споживання грибів. Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею. Вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто давати їх дітям до 12 років.

Як не отруїтися грибами

 1. Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.
 2. Не купуйте гриби на стихійних ринках.
 3. Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.
 4. Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.
 5. Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.
 6. Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій, вони вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
 7. Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
 8. Не куштуйте сирі гриби.
 9. Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
 10. Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
 11. Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.
 12. Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом кількох днів. Серед симптомів нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), марення, поява галюцинацій. За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!

Перша допомога у разі отруєння грибами

 1. терміново телефонуйте до «швидкої» – загальний номер 103;
 2. промийте шлунок простою водою;
 3. дотримуйтеся постільного режиму;
 4. пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) – це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
 5. прийміть сорбенти.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів у організм.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best Video site
Best Video site