КОРОНАВІРУС В УКРАЇНІ: ЧИ ВАРТО ПАНІКУВАТИ?

Уже майже три місяці увесь світ тримає в напрузі чергова загроза для здоров’я усього людства — новий вид вірусу, від якого, поки що, немає дієвої вакцини. Хвороба швидко поширилася багатьма країнами світу. Ми ж відчували певну ілюзію безпеки, але коронавірус все-таки дістався і до України. Чомусь так склалося, що першого інфікованого зафіксували саме у Чернівцях. І така сумнівна “першість” зовсім не є причиною для гордості. Та чи справді “головна загроза 2020 року” варта такої паніки?

Спалах коронавірусу, який отримав назву COVID-19 розпочався у середині грудня 2019 року в місті Ухань, що знаходиться у центральному Китаї, з фіксації появи пневмонії невідомого походження у місцевих мешканців, які були по-різному пов’язані насамперед із ринком тварин та морепродуктів Уханя. Оскільки більшість випадків цієї пневмонії зосереджена навколо оптового ринку таких продуків, це призвело до підозри, що причиною може бути джерело тваринного походження, яким важають цівок та кажанів.

Популярною також є версія щодо навмисного розповсюдження вірусу та біологічної зброї, що розроблялась у секретній лабараторії міста Ухань. Саме таку версію в інтерв’ю “UA:Українське радіо” 4 березня озвучив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

За даними МОЗ України станом на ранок 07 березня 2020 року у світі було зареєстровано 102 186 випадків захворювання COVID-19, з них 3 491 мали летальний кінець, у той же час 57 389 (56,2% усіх інфікованих) осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 21 373 випадки у 88 країнах/територіях/регіонах. Поки що в Україні зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок COVID-19.

На території Європейського регіону у 41 країні зареєстровано 7277 випадків захворювання COVID-19 (Італія — 4636, Німеччина — 639, Франція — 613, Іспанія — 374, Швейцарія — 180, Великобританія — 167, Нідерланди — 128, Норвегія — 113, Швеція — 101, Австрія — 47, Греція — 32, Ісландія — 26, Сан-Марино — 24, Данія — 23, Ізраїль — 19, Фінляндія — 19, Ірландія — 13, Португалія — 13, Чехія — 12, Хорватія — 11, Естонія — 10, Азербайджан — 9, Грузія — 9, Словенія — 9, Бельгія — 8, Румунія — 7, Білорусь — 6, Польша — 5, Росія — 4, Угорщина — 4, Північна Македонія — 3, Боснія та Герцеговина — 2, Андорра, Вірменія, Латвія, Литва, Люксембург, Монако, Сербія, Словаччина, Україна по одному випадку) та 215 летальних випадків. На жаль ці дані щодня змінюються, і даоеко не у позитивний бік.

У багатьох міжнародних аеропортах посилили контроль за рейсами, які прибувають з Китаю і Таїланду. Сканери, які оцінюють температуру тіла пасажирів, вже застосовують в країнах Азії, Малайзії, США, Канаді, Сінгапурі. У британському аеропорту Хітроу, найзавантаженішому в Європі, ввели окремі зони прибуття для пасажирів з Уханя.

Багато країн радять громадянам утриматися від подорожей до зони ризику. Деякі — до прикладу, Франція — не вживають ніяких заходів, кажучи, що всіх пасажирів все одно перевіряють на виїзді з Уханя.

Як бачимо, смертоносний коронавірус несе міжнародну загрозу. Уся світова спільнота серйозно замислюється про можливість виникнення пандемії. Масштаби поширення недуги викликають занепокоєння у Всесвітній організації охорони здоров’я. На екстреному засіданні експерти оголосили надзвичайну ситуацію. Ситуацію з коронавірусом в організації називають серйозною, адже випадки зараження щодня виявляють у різних країнах.

Утім, є і позитивні новини. Щоправда щодня тих, хто одужав, трохи менше, ніж інфікованих, але, при цьому, у десятки разів більше ніж померлих. Учені виявили, що для того, щоб інфікуватися, потрібно бути на відстані не більше ніж 1 м від інфікованого. Також є відомості про те, що коронавірус еволюціонував, але це поки що добре. Зокрема, китайські науковці виявили, що від початку спалаху в грудні 2019 року коронавірус встиг еволюціонувати та розділився на два основні підтипи. Тип L більш агресивний — він поширювався на ранніх етапах спалаху в Ухані. Але останнім часом почастішали випадки типу S, який старший і менш агресивний.

Наразі мають місце припущення, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% — тяжкі інфекції, що потребують кисневої терапії, і 5% це критичні випадки, що потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції серйозніші, ніж грип.

Варто зазначити, що найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями або імунодефіцитом. Поточні дослідження щодо COVID-19 показують, що старший вік і наявність супутніх захворювань підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

В Україні спалах COVID-19 несе також загрозу дещо іншого характеру — панічного. Через гонитву за читачами та безвідповідальність українських ЗМІ, які хизуються псевдо-сенсаційними заголовками, що більше схоже на залякування (на відміну від своїх італійських колег, які куди спокійніші), а також через необізнаність населення, в Україні, зокрема на Буковині, поширються панічні настрої. Усе це може спричинити низку інших суспільно-політичних та економічних проблем. Українці занадто переймаються вірусом, який, на відміну від багатьох інших хвороб у 2020 (тільки від ГРВІ з 20 лютого до 1 березня захворіло 213 531 людей, з них 54 летальних випадки), ще не завдав такої шкоди, як у інших країнах.

Але найгірше те, що усі забули про людяність, співчуття і професійну етику. Чого тільки вартий випадок, коли чернівчани зібралися під будинком інфікованого співгромадянина і вимагали забрати його здорову дружину до лікарні. Про те, що коїлося у Нових Санжарах і казати не варто .

Цькування один одного і вороже ставлення до своїх співгромадян нам точно не допоможе. Насамперед потрібно пам’ятати про такі елементарні заходи громадської охорони здоров’я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), що є важливими діями, які можуть попередити інфекцію. Та головне — навіть у найскладніші часи зберігайте спокій та залишайтеся людьми.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best  Video site
Best  Video site