НОВА ХВИЛЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

Довженко, Параджанов, Іллєнко, Осика – ці прізвища приходять на думку, коли говоримо про українське кіно світового рівня. Їх фільми і через десятки років залишаються класикою кінематографу. Але час йде, і глядач потребує нових історій, сюжетів і героїв.

За  роки незалежності український кінематограф не спромігся міцно встати на ноги. Тож не дивно, що українські глядачі змушені були задовольнятися продуктами, здебільшого, американського та російського виробництва. Можливо, так продовжувалося б і надалі, але…

Революція Гідності, а саме події Майдану, потім і війна на сході країни, змусили владу зрозуміти, що культура, зокрема, й кіномистецтво є тією потужною зброєю, яка робить державу сильнішою. Зараз українські фільми все частіше виходять на екрани телевізорів і отримують престижні нагороди на кінофестивалях світу.

Поговоримо про бум українського кіно і як глядачі сприймають вітчизняні стрічки сьогодні.

“Є, що показати”

2011 року в українських кінотеатрах показали лише один фільм українського виробництва. 2017-го зняли вже 47 фільмів за часткового фінансування держави. В прокат вийшло понад 30 стрічок, як створених за гроші держави, так і без них.А в 2018 році вийшло 46 українських стрічок. Усіх їх частково профінансувала держава.

У 2019 році українські режисери також потішили глядачів хорошою підбіркою фільмів, які вже вийшли: “Зустріч однокласників”, “11 дітей з Моршина”, “Давай танцюй”, “Гуцулка Ксеня”, “Вулкан” і очікується ще з десяток гідних стрічок.

“Нам є що показати. Це відродження українського кіно, його нова хвиля”, – говорить Пилип Іллєнко, голова “Держкіно”, організації, яка відповідає за розподіл держфінансування. У 2017 році на підтримку українських стрічок виділили 500 млн грн. Для порівняння, 2011 року ця сума була уп’ятеро меншою і складала 95 млн грн.

А на 2018 рік, за словами міністра культури Євгена Нищука, на кіновиробництво виділили 1 млрд грн. Збільшення державного фінансування, відмова від російського контенту і законодавча підтримка кіногалузі – саме це, за словами пана Іллєнка, основні причини теперішнього успіху українського кіно. “Збільшення кількості українських фільмів у наших кінотеатрах – факт, який радує. І викликаний він кількома чинниками: збільшенням кількості стрічок, як знятих державним, так і приватним коштом”, – зауважує незалежний кіножурналіст і член громадської ради “Держкіно” Олеся Анастасьєва.

Крім того, дистриб’ютори і кінотеатри стали охочіше брати вітчизняні фільми. За її словами, багато продюсерів почали розуміти важливість промоції та реклами фільму, щоб потенційні глядачі про нього принаймні знали. Також одним із факторів вона називає зміни, які відбулися у свідомості самих українців після подій на Майдані, у Криму та на Донбасі.

“Українці захотіли дивитися українського кіно більше”, – каже пані Анастасьєва.

Українське приносить гроші?

Український глядач полюбив українські фільми, каже і радниця міністра культури Вікторія Ярмощук, яка є виконавчим директором Української кіноасоціації.

Пані Ярмощук називає безпрецедентним той факт, що минулого року кілька українських фільмів, які отримали держфінансування, зібрали у прокаті ледь не по мільйону доларів кожен.

Йдеться про військову драму “Кіборги: Герої не вмирають” і фентезі “Сторожова застава”.

Проте українські стрічки в цілому ще далекі від того, щоб відбивати витрачені на них гроші, особливо, якщо йдеться про бюджети у мільйони доларів.

Найбільше наблизився до цього моменту мультфільм “Викрадена принцеса”, створений повністю українською командою. В Україні і за кордоном історію про пригоди Руслана і Людмили з Києва подивились 800 тисяч глядачів, що принесло її творцям вже понад 2,5 млн доларів.

“Цей успіх пов’язаний як з якістю продукту, так і з потужною промо-кампанією”, – каже продюсер “Викраденої принцеси” Єгор Олесов.

Фестивальний успіх

“Ми можемо впевнено заявляти, що повертаємо собі статус кінематографічної країни і наше кіно стає успішним”, – гордо заявив після закінчення минулорічного Каннського кінофестивалю Пилип Іллєнко. Вперше відразу дві українські стрічки, які частково знімали за державні гроші, потрапили до конкурсних програм Канн і отримали там три нагороди.

Картина режисера С. Лозниці “Донбас” отримала приз за найкращу режисерську роботу в програмі “Особливий погляд” і низку гучних відгуків у світовій пресі: його називали і “орвеллівською антиутопією”, і “криком серця”.

У фільмі “Жінка на війні” – історії про те, як жінка всиновлює дитину з України – лунають українські народні пісні, тексти до яких адаптували у Національній музичній академії. У Каннах цей фільм здобув нагороду за найкращу музику разом з державною премією Каннського кінофестивалю “Золота залізниця”.

“Майже на кожному з великих кінофестивалів у світі є українські фільми”, – каже Вікторія Ярмощук з Міністерства культури і згадує список фільмів, які виграли нагороди. В українському кіноматографі є фільми, які отримали гран-прі: «Плем’я» (Каннський кінофестиваль, 2014); «Школа №3» (Берлінський міжнародний кінофестиваль,2017); «Ізі» (Фестиваль італійського кіно в Ансі, 2017).

Без перебільшення, це прорив. Справді «нова хвиля». Смію зауважити, що в радянські часи в Україні виходили сірі, порожні кінострічки, і це було сумно. В даному випадку я, звісно, виношу за дужки доробок таких митців як Іван Миколайчук, Юрій Іллєнко, Кіра Муратова. Вони були як виняток, і «творилося» їм не дуже просто.

Нові мости між світовим та українським кіно прокладені. Наскільки активним стане двосторонній рух, залежить від багатьох факторів, і не в останню чергу — від інвестиційного клімату та економічної ситуації в Україні, адже найкращі перспективи для прокату за кордоном мають фільми спільного міжнародного виробництва. Бути в Європі — це також мати європейського глядача, бути присутніми на європейських кіноекранах. Україна лише почала завойовувати своє місце у світовому кінематографічному просторі. Схоже, ці перші кроки — обнадійливі.

Юлія Атаманюк

(Visited 69 times, 1 visits today)

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best  Video site
Best  Video site