ОЛЕКСАНДР РАРЕНКО: “МИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ ВИКРИТИ ТЕ, ЩО ЗЛОЧИНЦІ НАМАГАЮТЬСЯ ПРИХОВАТИ”

Оперативники карного розшуку неохоче говорять про роботу й ретельно приховують методи розкриття злочинів, посилаючись на «оперську удачу». Але за кожним таким нібито вдалим збігом обставин стоїть кропітка праця, роки досвіду, що передається від старших до молодих розшуківців, і вміння мислити як злочинець. На прикладі резонансного затримання групи клофелінників начальник Управління карного розшуку ГУНП в Чернівецькій області Олександр Раренко розповів про якості, що допомагають у роботі, та як викривають зловмисників.

Коли йдеться про найбільш досвідчених і зухвалих правопорушників, до справи беруться оперативники карного розшуку. «Бути прискіпливим до дрібниць, наполегливо збирати інформацію, прораховувати плани злочинців, бути на крок попереду них і при цьому залишатися непоміченим – саме ці риси повинні бути у хорошого розшуківця», – переконаний полковник поліції Олександр Раренко.

Затримання групи клофелінників наприкінці 2016 року у Чернівцях сколихнуло всю Україну. Насамперед вражав цинізм, з яким бандити заволодівали майном потерпілих.

Серед відвідувачів барів, нічних магазинів і комп’ютерних залів злочинці обирали тих, які мали з собою гроші, ювелірні вироби, інші цінні речі. Увійшовши в довіру, пригощали напоями, в які заздалегідь непомітно підмішували клофелін.

Коли потерпілі втрачали пильність, бандити саджали їх в автомобіль, відбирали майно, а потім викидали непритомних на безлюдних вулицях Чернівців. Для деяких постраждалих доза клофеліну виявилася смертельною. Під час розтину жертвам злочинців встановлювали різні причини загибелі: переохолодження, серцеву недостатність, набряк мозку – ніщо не вказувало на насильницьку смерть. А кому пощастило вижити – нічого не пам’ятали й не могли пояснити, яким чином втратили свої речі.

Керівник Управління карного розшуку ГУНП розповідає: «Нам не давала спокою одна підозріла деталь – у померлих взагалі не було з собою будь-яких цінних речей і грошей. Саме тому й з’явилися підозри, що ці люди померли не просто так і тут може бути систематичність. Ми ініціювали проведення низки додаткових експертиз, які й виявили залишки клофеліну, передозування якого призводило до смерті».

Для документування злочинної діяльності клофелінників і їхнього затримання, розшуківці ГУНП в Чернівецькій області провели масштабний комплекс оперативно-розшукових заходів. Оперативники карного розшуку проаналізували випадки природніх смертей внаслідок переохолодження чи серцевих нападів і встановили хронологію подій напередодні настання смерті потерпілих. Зі слів Олександра Раренка, довелося переглянути сотні годин записів камер відеонагляду, опитати велику кількість громадян і, зрештою, таки з’ясували, що незадовго до загибелі потерпілі перебували в компанії одних і тих же людей.

«Це і є робота оперативника: бачити, аналізувати і оцінювати. Необхідно вникати в життя і середовище злочинців, щоб розуміти, як вони діють та які у них подальші плани», – наголошує полковник поліції Олександр Раренко.
Вивчаючи схему злочинної діяльності клофелінників, поліцейські з’ясували, що жителька Чернівців, 1972 року народження, разом зі своїм знайомим, 1964 року народження, розробили план незаконного збагачення за допомогою сильнодіючих речовин, які впливають на свідомість людини. Обоє спільників уже були раніше судимі за скоєння кримінальних правопорушень.

Від дій бандитів постраждали щонайменше п’ятнадцять жителів Чернівецької та сусідніх областей. Завдяки своїй наполегливості співробітники УКР обласного управління Нацполіції таки віднайшли камери відеоспостереження, які зафіксували унікальні кадри, де чітко видно, як саме зловмисники підливали своїм жертвам клофелін. Саме це відео і стало беззаперечним доказом для затримання злочинної групи та притягнення до відповідальності.

«Необхідно було дуже чітко спланувати спецоперацію по затриманню клофелінників, – зазначає Олександр Раренко. – Будь-який найменший прорахунок міг призвести до загибелі потерпілого. Ми розуміли всі ризики, а тому ледь не посекундно планували свої дії».
В результаті чітко спланованої спецоперації оперативники карного розшуку у співпраці з іншими службами ГУНП в Чернівецькій області затримали злочинців одразу після скоєння чергового розбійного нападу. Бандити якраз намагалися викинути з автівки свою непритомну жертву. Правоохоронці врятували потерпілого, вилучили у зловмисників награбовані речі та блістери з лікарським засобом «Клофелін».

Завдяки якісно зібраній доказовій базі суд визнав злочинців винуватими у скоєнні 11 розбійних нападів і трьох умисних вбивств. Жінку засуджено до 12 років позбавлення волі, чоловікові суд призначив довічне ув’язнення.

Це лише один приклад того, як прискіпливість до кожної дрібниці, кмітливість і наполеглива праця співробітників карного розшуку допомагають викрити те, що злочинці намагаються ретельно приховати. Кожен новий злочин – це ще один виклик оперативникам, де необхідно бути на крок попереду злочинців заради збереження майна громадян, їхнього здоров’я та життя. 

Відділ комунікації ГУ НП у Чернівецькій області

(Visited 133 times, 1 visits today)

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best  Video site
Best  Video site