РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНІЙ ЖІНЦІ?

З 1993 року 20 жовтня в 44 країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Рак молочної залози в структурі онкологічних захворювань жінок займає 1- ше місце.

За статистикою, захворюваність населення України на рак молочної залози за останні 15 років збільшилося більше ніж у 2 рази. Звісно, що захворюваність жінок, які проживають у містах вище, аніж жительок сільської місцевості. В Україні щорічно діагностується більше 45 тисяч випадків, тоді як близько 18 тисяч жінок щорічно помирають від цього захворювання.

Хвороба стрімко молодіє: все частіше вона виявляється в жінок у віці до 40 років. Максимальна захворюваність відзначається у віковому інтервалі 40-60 років. У цей період відбувається гормональні зміни (розлади гормональної функції яєчників, наднирників, щитовидної залози, гіпофіза), що обумовлюють зниження захисних функцій і стійкості гормональної системи.

Рак молочних залоз зустрічається і у чоловіків, багато з них навіть не підозрюють про можливість розвитку у них такого захворювання. Саме тому вони не відразу звертаються до лікарів, що призводить до пізньої діагностики, несвоєчасного початку лікування.

Проблема онкологічних захворювань стала за останні роки особливо гострою не тільки в Україні, але і у всьому світі. Щорічно понад 10 млн осіб хворіють на рак молочної залози і більше 6 млн жінок помирають. Необхідно відзначити, що тривалість життя хворих на рак молочної залози при своєчасному встановленні діагнозу на початкових стадіях хвороби і правильному проведенні лікування становить понад 25 років. Тобто, прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно встановлений діагноз.

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити рак молочної залози є самообстеження, клінічне обстеження молочних залоз, мамографія, УЗД молочних залоз і т.д.

До первинної профілактики РМЗ відноситься:

1. народження першої дитини до 30 років;

2. грудне вигодовування мінімум до 6 місяців;

3. правильне використання гормональних препаратів;

4. планування вагітності і відмова від аборту.;

5. боротьба зі стресом, відмова від куріння, вживання алкоголю;

6. щомісячне самообстеження молочних залоз на 6-12 дні менструального циклу (рахувати з 1 дня початку місячних);

7. уникання травм і опромінення молочних залоз.

Основна мета вторинної профілактики раку молочної залози полягає в ранньому виявленні новоутворень, що веде до своєчасного проведення спеціального лікування і сприятливого прогнозу.

Для раннього виявлення раку молочної залози проводиться: диспансеризація населення, лабораторні дослідження на онкомаркери, мамографія, УЗД молочних залоз, профілактичні огляди молочних залоз жінок гінекологом, дільничним терапевтом, при необхідності онкологом, також проводиться санітарно-просвітницька робота серед населення.

При будь яких виявлених змінах в молочній залозі потрібно звернутися до дільничного лікаря або гінеколога (після огляду і дообстеження Вас направлять до онколога).

Груди – вічний символ продовження життя, жіночності та материнства, саме про це, ми повинні пам’ятати! Хочу всіх жінок закликати ставитися з великою увагою до свого здоров’я !!!

Токар П.Ю. – викладач кафедри акушерства та гінекології, ВДНЗ України “Буковинський державний медичний університет”

(Visited 19 times, 1 visits today)

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best  Video site
Best  Video site