УЖЕ НЕ ВПЕРШЕ: ЯКІ ЕПІДЕМІЇ ТА ВІРУСИ УЖЕ АТАКУВАЛИ ЛЮДСТВО?

Так склалося, що різні види вірусів та хвороб супроводжували людину протягом усієї історії. Деякі з них були надзвичайно катастрофічними, як от «Чума Юстиніана», яка забрала життя близько 25-30 мільйонів осіб або «Бубонна чума», внаслідок поширення якої загинуло, за різними даними, від 75 до 100 мільйонів осіб. Порівняно з ними теперішній коронавірус можна вважати легкою простудою. Та, не зважаючи на це, люди їх пережили та продовжують своє існування. Про майже забуті і не зовсім віруси та пандемї, та як з ними боротися, читайте далі.

Іспанка

Однією з найгірших епідемій минулого століття безперечно є іспанський грип або «іспанка», який поширювався у 1918-1919 роках. Тоді померло близько 50-100 млн людей, а це 2,6-5,2% тогочасного населення землі. Іспанським грип назвали через те, що Іспанія першою оголосила про поширення хвороби. Антисанітарія та умови Першої світової війни породили пандемію, яка вразила близько 200 млн людей, а це 20% землі. І, на відміну від сучасного уханьського вірусу, який убиває в більшості випадків людей поважного віку, іспанка «викошувала» цілі родини, села та невеликі міста, у тому числі молодих, здорових людей у віці 20-40 років.

Вона супроводжувалася гарячкою, виразною інтоксикацією, кашлем, іноді з домішками крові у харкотинні, задишкою, геморагією під шкірою. На пізніших стадіях хвороби вірус породжував внутрішньолегеневу кровотечу, внаслідок якої хворий захлинався власною кров’ю. Деякі заражені вмирали наступного дня після зараження внаслідок серцевої недостатності.

Тогочасна медицина була недостатньо розвинута. Після «Великої війни» катастрофічно не вистачало людських ресурсів, препаратів, медичних інструментів та достатніх знань про хворобу. Ліків від іспанки так і не створили, хоч лікарі вдавалися до зовсім різних, подекуди — найнесподіваніших методів. У результаті хвороба поступово впродовж майже двох років затихла сама.

Чорна віспа

Одна з найдавніших хвороб – згадки про віспу є у найдавніших письмових джерелах з медицини у Єгипті, Китаї, Індії. Проникнувши через шкіру або слизові оболонки, вірус починає циркулювати у крові; при потраплянні його у клітини шкіри або слизових, на них утворюються характерні висипання. Віспа спричинює значні порушення діяльності серцево-судинної системи. Збудником цієї хвороби є Strongiloplasma variola majoris — досить великий вірус розмірами 210–260 нм.

Уперше вірус віспи виявили у 1906 році шляхом дослідження вмісту пухирців і пустул. Однак, ще у 1872 році у клітинах шкіри і слизових оболонок виявили характерні для віспи утворення — скупчення вірусу, які згодом отримали назву тілець Гварнієрі. Є теорія, що лише у XX столітті від неї загинуло до 300 млн людей на планеті. Це значно більше, ніж в усіх війнах людства. І це, не зважаючи на те, що вакцина від цієї хвороби була винайдена ще наприкінці XVIII століття.

1980 року ВООЗ офіційно було заявлено про повну ліквідацію чорної віспи на Землі. Проте, вірус її до цих пір зберігається у лабораторіях США та Росії.

СНІД

Синдром набутого імунного дефіциту людини лише за одне століття згубив понад 20 мільйонів людських життів. На сьогодні вакцини проти СНІДу не існує. Тому єдиним способом запобігання поширенню інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження (спільне використання голок та шприців, практикування небезпечних статевих відносин тощо).

Перші випадки СНІДу виявили у 1981 році. Якщо врахувати, що має минути 10 років від проникнення вірусу в людський організм до початку хвороби, то виходить, що перші випадки інфікування були ще у 70-тих роках. А що відбувалося у 70-х роках? Людство почало активно мандрувати. За версією професора Шерманна, могло трапитися таке: до прикладу, поїхали французи займатися екзотичним коханням до якоїсь африканської країни… І вірус, що був безпечним для африканців, став смертельним для європейців. А потім, видозмінений, і для жителів Африки. Аналоги існують – досить безпечні у Європі кір та скарлатина, стали смертельними для індіанців.

І, якщо у найближчі 10 років не знайдуть ефективний та недорогий засіб лікування СНІДу, половина населення України середнього віку (30-50 років) вимре – така думка деяких експертів. Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна за темпами розповсюдження СНІДу випереджає усі країни колишньої Східної Європи, у тому числі і СНД.

Кількість ВІЛ-інфікованих в Україні зростає у геометричній прогресії. І міжнародні, і вітчизняні експерти називають, найчастіше, три причини: наркотики, Чорнобиль, зубожіння нації. Головне — наркотики. В Україні СНІД — “шприцевий”, тобто поширюється він ін’єкційними наркоманами. Нам страшенно не пощастило — транзитний маршрут, яким переправляли наркотики із країн Золотого Трикутника (Бірма, Таїланд, Пакістан) до Європи проходить тепер через Україну. Саме тому у школах постійно проводять заходи спрямовані на профілактику цією страшної хвороби, а з 1988 року 1 грудня визначається як Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Свинячий грип

Епідемія, яка охопила світ зовсім недавно — у 2009 році — забрала життя 2572 особи. Свинячий грип— умовна назва захворювання людей і тварин, викликаного штамами вірусу грипу А/H1N1. Цікаво, що штамп саме цього цього вірусу викликав епідемію іспанки у 1918 році.

Пандемія грипу розпочалася у березні-квітні 2009 року, під час якої було чимало інфікованих у Мехіко, інших регіонах Мексики та в деяких частинах США. У подальшому численні випадки захворювання були зафіксовані також у багатьох інших країнах. Характеризується катаральним запаленням дихальних шляхів, слабкістю та лихоманкою. Реєструється у багатьох країнах світу. Завдає великих економічних збитків свинарським господарствам — викликає високу смертність молодняку (10-60%) та зниження продуктивності у тварин при відгодівлі.

Вирішальне значення у профілактиці свинячого грипу мають санітарногігієнічні умови утримання тварин, повноцінна годівля, своєчасна дезінфекція, карантин новоприбулих тварин. Імунізація свиней розроблена недостатньо, хоча існує ряд вакцин, що забезпечують стійкий імунітет. У серпні 2010 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про завершення пандемії грипу A/H1N1. Але поодинокі випадки без епідемічного поширення відбувалися і надалі, у тому числі, в Україні.

Тому не варто панікувати. Людство вже неодноразово переживало пандемії і обов’язково переживе знову. Головне — не панікувати і дотримуватися правил карантину та гігієни. Будьте здорові. Бережіть себе та оточуючих.

(Visited 181 times, 1 visits today)

Про автора

Вас може зацікавити

ЗАЛИШТЕ СВІЙ ВІДГУК

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Best  Video site
Best  Video site